Πρώτες Βοήθειες και Ασφάλεια στο Σχολικό Περιβάλλον

5EPALΑΛΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ, ΝΕΑ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ

Την Πέμπτη, 25 Απριλίου 2024, πραγματοποιήθηκε δίωρη ενημέρωση με θέμα «Πρώτες Βοήθειες και Ασφάλεια στο Σχολικό Περιβάλλον». Η εκπαιδευτική παρέμβαση υλοποιείται μέσω της Υπεύθυνης Αγωγής Υγείας σε συνεργασία με το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών Πάτρας του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, στο πλαίσιο του εγκεκριμένου προγράμματος Αγωγής Υγείας στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας (ΔΔΕ Αρ. Πρωτ. 20312/6-12-2023) με θέμα: «Εθελοντισμός – Αλληλεγγύη: ενδιαφέρομαι και ενεργώ».

Η εκπαιδευτική δράση του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού που είχε ενημερωτικό-βιωματικό χαρακτήρα, πραγματοποιήθηκε από την κα Μαρία Καραμήτου, Νοσηλεύτρια-Εκπαιδεύτρια του Ε.Ε.Σ. Σκοπός της δράσης ήταν οι μαθητές/τριες και το εκπαιδευτικό προσωπικό να αποκτήσουν βασικές γνώσεις και τεχνικές άμεσης αντιμετώπισης καθημερινών ατυχημάτων και ζητημάτων υγείας και σωματικής ακεραιότητας: α) στην Παροχή Πρώτων Βοηθειών και β) στην Πνιγμονή από ξένο σώμα και απώλεια αισθήσεων. Ευχαριστούμε θερμά την κα Καραμήτρου για τις πολύτιμες γνώσεις που μας προσέφερε.

Υπεύθυνη υλοποίησης της δράσης στο σχολείο: Παναγιώτα Βασιλοπούλου, ΠΕ87.02