Ανοιχτή Βιβλιοθήκη Εσπερινή (ΑΒΕ) με τίτλο «Εσπερινά ταξίδια!»

5EPALΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ, ΝΕΑ

Για το σχολικό έτος 2022-2023, δημιουργήθηκε και λειτουργεί αυτοσχέδια Ανοιχτή Βιβλιοθήκη Εσπερινού (ΑΒΕ) με τίτλο «Εσπερινά ταξίδια!».

Η Βιβλιοθήκη μας στηρίχθηκε στην προσφορά βιβλίων από τους/τις μαθητές/τριες και τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου μας.

Δείτε τον προσωρινό κατάλογο βιβλίων και περιμένουμε και τη δική σας συμμετοχή! Ευχαριστούμε πολύ!

Συμμετέχει ο Σύλλογος Διδασκόντων και οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων του σχολείου. Συντονίστριες της δράσης είναι οι καθηγήτριες κ. ΓΚΟΤΣΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ ΠΕ02 και κ. ΜΙΧΟΥ ΑΝΘΗ ΠΕ02. Από τους/τις μαθητές/τριες της Α, Β, Γ Λυκείου ορίζονται οι εξής ως συντονιστές/τριες και υπεύθυνοι/ες για τη λειτουργία της:

• Α΄ Τάξη: Καλπουζάνη Παναγιώτα, Λύτρα Έφη, Μπρούλια Νίκη, Παπουτσάκη Αναστασία, Παυλόπουλος Αθανάσιος, Στεφανάτου Φερενίκη.
  • Β΄ Τάξη: Γεννάρης Κοσμάς, Λύτρα Ελένη
  • Γ΄ Τάξη: Αυγεράκη Ευρυδίκη, Γεωργακοπούλου Γαρυφαλιά, Ζήβα Ευθαλία

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ:

1. Η ΑΒΕ θα λειτουργεί για το τρέχον έτος 1 φορά /μήνα την τελευταία Παρασκευή σαν ανοιχτή έκθεση των βιβλίων προς δανεισμό στα δύο κεντρικά διαλείμματα, στη μεγάλη αίθουσα των καθηγητών (ή λόγω covid στον ανοιχτο χώρο του Α΄ ορόφου).
  2. Θα υπάρξει ηλεκτρονική αλλά και έντυπη λίστα που θα ανανεώνεται διαρκώς για ενημερωση όλων σχετικά με τα διαθέσιμα βιβλία προς δανεισμό
  3. Όσοι/ες επιθυμούν ενδιάμεσα επιστροφές ή δανεισμό θα αναφέρονται στα ανωτερω μέλη.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το πρόγραμμα είναι πιθανό να τροποποιηθεί ανάλογα με τις ανάγκες των συμμετεχόντων.

ΕΝΑΡΞΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ: Η ΑΒΕ ξεκίνησε τη λειτουργία της στις 23 Δεκεμβρίου 2022 για 2 ώρες και συνοδευτεί με δράσεις που συνάδουν με το εορταστικό κλίμα των ημερών.

ΚΑΝΟΝΕΣ ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ:

• Κάθε μαθητής/τρια μπορεί να κρατήσει το βιβλίο που δανείζεται μέχρι τρεις εβδομάδες. Εάν δεν προλάβει να το διαβάσει, μπορεί να το δανειστεί μία ακόμα εβδομάδα.
  • Οι μαθητές/τριες είναι υπεύθυνοι/ες για τα βιβλία που δανείζονται, ώστε να τα επιστρέψουν στην κατάσταση που τα δανείστηκαν. Μαθητής/τρια που χάνει ή καταστρέφει ένα βιβλίο, είναι υποχρεωμένος/η να το αντικαταστήσει με ένα άλλο αντίστοιχης αξίας.
  • Νέος δανεισμός χωρίς επιστροφή του προηγούμενου βιβλίου, δε γίνεται.
  • Οι μαθητές/τριες επιστρέφουν το βιβλίο και το παραδίδουν στους υπεύθυνους της Βιβλιοθήκης για να το «ξεχρεώσουν».

ΣΤΟΧΟΙ

Γνωστικοί  στόχοι:

• Να γνωρίσουν μορφές οργάνωσης-ταξινόμησης  βιβλίων
  • Να εξερευνήσουν υλικά, εργαλεία και τεχνικές οργάνωσής τους
  • Να έρθουν σε επαφή με βιβλία σημαντικών Ελλήνων και ξένων συγγραφέων
  • Να εντοπίσουν και να συνειδητοποιήσουν, μέσα από άμεσες εμπειρίες τη σημασία  της λογοτεχνίας στη ζωή μας
  • Nα διαβάσουν βιβλία που τους ενδιαφέρουν και να τα παρουσιάσουν στους συμμαθητές τους

Συναισθηματικοί στόχοι:

• Να καλλιεργήσουν ταλέντα και δεξιότητες
  • Να εκφράσουν το ταλέντο τους, τη δεξιότητά τους
  • Να εκφράσουν συναισθήματα, ιδέες και εμπειρίες με δημιουργικό τρόπο και με όποια μορφή επιθυμούν
  • Να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση και προσωπική άποψη
  • Να εξελίξουν τη γνωστική τους αντίληψη αλληλεπιδρώντας με έργα σημαντικών Ελλήνων και ξένων καλλιτεχνών
  • Να καλλιεργήσουν το σεβασμό και την κατανόηση προς τους συμμαθητές τους μέσω συνεργατικών δραστηριοτήτων
  • Να συνειδητοποιήσουν μέσα από τα έργα ότι οι άνθρωποι έχουν διαφορές που τους κάνουν μοναδικούς, αλλά και ομοιότητες.

Ψυχοκινητικοί στόχοι:

• Δημιουργία σχολικής δανειστικής βιβλιοθήκης
  • Να γνωρίσουν τη διαδικασία δανεισμού από την αυτοδημιούργητη βιβλιοθήκη ή σε συνεργασία με βιβλιοθήκες της  πόλης (Δήμου Πατρέων, ΕΑΠ, Πανεπιστημίου κ.λπ.)
  • Να αναπτυχθεί η συνεργασία όλης της σχολικής κοινότητας
  • Να διοργανώσουν και να προωθήσουν έκθεση βιβλίων
  • Να οργανώσουν βιβλιοπαρουσιάσεις των ιδίων ή συγγραφέων που επιθυμούν