Επίσκεψη στο Τμήμα Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής, του Πανεπιστημίου Πατρών

Στο πλαίσιο του προγράμματος «Τα σχολεία πηγαίνουν Πανεπιστήμιο», τα τμήματα Β’ και Γ’ Τάξης του Τομέα Πληροφορικής του σχολείου μας, επισκέφθηκαν στις 18/04/2024, το Τμήμα Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Πατρών.

Οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν από τους υπεύθυνους επάνω στα αντικείμενα μελέτης και έρευνας του Τμήματος. Επίσης, είδαν από κοντά ένα από τα πιο σύγχρονα server&data centers στην Ελλάδα.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τον κ. Δημήτρη Κουτσομητρόπουλο (μέλος ΕΔΙΠ) (εικ. 1) για την άψογη υποδοχή, ξενάγηση και οργάνωση της δράσης των μαθητών/τριών, καθώς και τον κ. Μάνο Γεωργουδάκη (εικ. 2-4), υπεύθυνο του εργαστηρίου, για όλες τις χρήσιμες πληροφορίες που μοιράστηκε μαζί μας και για την ξενάγηση στον χώρο των servers.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Αθανάσιος Γκόλιας, ΠΕ86 και Αικατερίνη Παπαδήμα, ΠΕ86.