Ενημερωτική Συνάντηση από το «ΑΛΜΑ ΖΩΗΣ» Ν. Αχαΐας

5EPALΑΛΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ, ΝΕΑ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ

Τη Δευτέρα 02 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο δίωρη (2) ενημερωτική συνάντηση από τον Σύλλογο Γυναικών με Καρκίνο Μαστού «ΑΛΜΑ ΖΩΗΣ» του Ν. Αχαΐας. Η εκπαιδευτική δράση υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του εγκεκριμένου προγράμματος Αγωγής Υγείας, στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας (ΔΔΕ Αρ. Πρωτ. 20312/6-12-2023) με θέμα: «Εθελοντισμός – Αλληλεγγύη: ενδιαφέρομαι και ενεργώ».

Το «ΑΛΜΑ ΖΩΗΣ»  είναι Μη Κερδοσκοπικό Σωματείο και σκοπός του είναι η οργανωμένη αλληλοβοήθεια, η ψυχοκοινωνική στήριξη και αποκατάσταση των γυναικών που πάσχουν από καρκίνο μαστού, όπως επίσης και των μελών των οικογενειών τους, η συμβολή του στην απομυθοποίηση του καρκίνου και η ενημέρωση του γυναικείου πληθυσμού για την πρόληψη και έγκαιρη διάγνωση της ασθένειας.

Το εκπαιδευτικό προσωπικό και οι μαθητές/τριες του σχολείου ενημερώθηκαν από:

• Νικόλαο Κατσιάκη, Χειρουργός Μαστού – Καρκίνος του Μαστού-Πρόληψη και Έγκαιρη Διάγνωση
  • Άννα Μπελεβέγκα, Ψυχολόγος MSc Άλμα Ζωής Ν. Αχαΐας – Παράγοντες που μας αποτρέπουν από τον προληπτικό έλεγχο
  • Μαρία Ζολώτα, Μέλος Άλμα Ζωής Ν. Αχαΐας – Ο καρκίνος είναι ένας μύθος

Ευχαριστούμε θερμά τα μέλη του Συλλόγου Γυναικών με Καρκίνο Μαστού «ΑΛΜΑ ΖΩΗΣ» του Ν. Αχαΐας, για την πολύ ενδιαφέρουσα ενημέρωση με τη χρήση οπτικοακουστικού υλικού.

Υπεύθυνη υλοποίησης της δράσης στο σχολείο: Παναγιώτα Βασιλοπούλου, ΠΕ87.02