Εκπαιδευτική δράση: «Έμφυλη βία: Τι είναι και πώς εμφανίζεται» από την ΜΚΟ «ΕΡΙΦΥΛΗ»

5EPALΑΛΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ, ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ, ΝΕΑ

Την Τρίτη 16/05/2023, πραγματοποιήθηκε από την ΜΚΟ «ΕΡΙΦΥΛΗ» σεμινάριο διάρκειας δύο (2) διδακτικών ωρών, με θέμα «Έμφυλη βία: Τι είναι και πως εμφανίζεται».

Το σεμινάριο οργανώθηκε στο πλαίσιο του με αρ. πρωτ.781/18-01-2023 εγγράφου της ΔΔΕ Αχαΐας, από την υπεύθυνη Αγωγής Υγείας κα Ιωάννα Θωμοπούλου, τον Σύλλογο Διδασκόντων του 5ου Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. Πάτρας και την ομάδα μαθητών/τριών της Ανοιχτής Βιβλιοθήκης (ΑΒΕ) του σχολείου, με συντονίστριες την κα Ελένη Γκοτσοπούλου, ΠΕ02 και την κα Ανθή Μίχου ΠΕ02, σε συνεργασία με την Σύμβουλο Σχολικής Ζωής κα Σοφία Τσιλιμάγκου ΠΕ87.09 και ΠΕ23.

Ευχαριστούμε θερμά τον νομικό εκπρόσωπο της ΜΚΟ “ΕΡΙΦΥΛΗ” κο Βασίλη Μάρκου, καθώς και την Ψυχολόγο κα Χρυσούλα Λουκοπούλου, για την πολύ ενδιαφέρουσα ενημέρωση με τη χρήση οπτικοακουστικού υλικού.

Η δράση συνδυάστηκε με αναφορά στην παγκόσμια Ημέρα της Μητέρας.

Επιπλέον, ολοκληρώθηκε η δράση της Ανοικτής Βιβλιοθήκης Εσπερινού (ΑΒΕ) για το τρέχον σχολικό έτος.