Διδακτική Επίσκεψη στο Εργαστήριο Μεταξοτυπίας της Εταιρείας Moreas

Την Παρασκευή 06/04/2023, πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη στο Εργαστήριο Μεταξοτυπίας της Εταιρείας Moreas-Διαφημιστικά Δώρα (Έλληνος Στρατιώτου 77, Πάτρα) για τους μαθητές και τις μαθήτριες της Β΄ και Γ΄ Τάξης του Τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών, ειδικότητας Γραφικών Τεχνών του 5ου Εσπερινού ΕΠΑΛ Πάτρας. Η εταιρεία Moreas, η οποία λειτουργεί από το 1988, ασχολείται με εκτυπώσεις (μεταξοτυπίες, ψηφιακές ή laser) σε ένα πλήρως εξοπλισμένο εργαστήριο, στο οποίο οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία, μέσα από ένα βιωματικό εργαστήριο διάρκειας περίπου τριών ωρών, να έρθουν σε επαφή με την τεχνική της μεταξοτυπίας, παρακολουθώντας και συμμετέχοντας σε όλη τη γραμμή παραγωγής σε πραγματική εργασία.

Η υπεύθυνη της εταιρείας κα Ευαγγελία Σιμ και ο υπάλληλος κος Ευθύμιος Ιατρού ήταν εξαιρετικοί. Με τις γνώσεις και τη μεταδοτικότητά τους λειτούργησαν ως εκπαιδευτές, απαντώντας σε όλες τις ερωτήσεις και απορίες τόσο των μαθητών/τριών όσο και των συνοδών, σε μία ποικιλία θεμάτων που αφορούσε σε οτιδήποτε έχει σχέση με την εκτυπωτική μέθοδο της μεταξοτυπίας, όπως:

• βασικός εξοπλισμός της μεθόδου
  • επιλογή κατάλληλου τελάρου και γάζας, ανάλογα το σχέδιο και το υπόστρωμα
  • επιλογή μηχανήματος εκτύπωσης (π.χ. για στυλό, αναπτήρες, αυτοκόλλητα, ετικέτες, κούπες, μπλούζες)
  • επιλογή σπάτουλας και προετοιμασία μελανιών
  • μετατροπή της εικόνας σε αποτύπωμα
  • κατασκευή της εκτυπωτικής πλάκας με φωτοευαίσθητη στρώση γάζας
  • ακριβής τοποθέτηση τελάρου
  • εκτύπωση σε μηχανή Carousel
  • στέγνωμα μελανιού
  • καθαρισμός τελάρου
  • χρήση της μεθόδου
  • μελέτη περίπτωσης σε μονόχρωμη εκτύπωση και σύγκριση με εκτύπωση CMYK (με τα αντίστοιχα κατάλληλα μελάνια)

Οι απαντήσεις στα ερωτήματα δίνονταν παράλληλα με την πρακτική επεξήγηση και επίδειξη, ενώ αρκετές ήταν οι φορές που οι μαθητές/τριες ανέλαβαν ρόλους προσωπικού και εξασκήθηκαν σε τμήματα εργασιών.

Μετά το πέρας των εκτυπώσεων μεταξοτυπίας, η επίσκεψη συνεχίστηκε στο τμήμα των ψηφιακών εκτυπώσεων, όπου οι συμμετέχοντας κατανόησαν τόσο τη διαφορά μεταξύ των μεθόδων όσο και τους παράγοντες σύμφωνα με τους οποίους επιλέγεται η κάθε μέθοδος εκτύπωσης (π.χ. ψηφιακή εκτύπωση για μικρές παραγγελίες, πολύχρωμα σχέδια κ.λπ.).

Ευχαριστούμε θερμά την κα Ευαγγελία Σιμ και το προσωπικό της για τη μοναδική ευκαιρία που έδωσαν στους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας, να γνωρίσουν έναν τόσο σημαντικό κλάδο από τον πλούσιο κόσμο των Γραφικών Τεχνών!

Συνοδοί Εκπαιδευτικοί:
Παπαρροδοπούλου Φωτεινή, ΠΕ89.01 Καλλιτεχνικών Σπουδών