Δημιουργία παραμυθιού

5EPALΕΡΓΑΣΙΕΣ

“Όταν ήμουν παιδί, έτρεχα ώρες ατέλειωτες στη στέπα, κυνηγώντας το ουράνιο τόξο….Τώρα ξέρω. Το ουράνιο τόξο είναι φτιαγμένο από όλα τα όνειρα των παιδιών, από όλα τα ποιήματα και τα παραμύθια των λαών. Το ουράνιο τόξο είναι ολάκερη η παιδική λογοτεχνία του πλανήτη μας, καμωμένο από την αγάπη, τη φιλία, την καλοσύνη που είναι μέσα στα βιβλία για νέους. Όσο πιο όμορφα τα βιβλία για νέους ανθρώπους, τόσο πιο λαμπερό το ουράνιο τόξο,το σημείο της ειρήνης πάνω στον κόσμο “
Νταρζιν Γκαμοα
ποιητής από τη Μογγολία
(από το βιβλίο της Γ’ Λυκείου ειδικ. β. βρεφονηπιοκομων “Λογοτεχνία προσχολικής ηλικίας”)

Στα πλαίσια του θεωρητικού μαθήματος “Παιδική Λογοτεχνία ” και του εργαστηριακού “οργανωση βρεφονηπιακου σταθμου και δραστηριοτήτων προσχολικής ηλικίας ” οι μαθήτριες της τρίτης Λυκείου, απολαμβάνοντας τη χαρά της βιωματικής μάθησης, δημιούργησαν με φαντασία, και συναίσθημα υπέροχα μικρά συγγραφικά έργα για παιδιά.
Μοιραστήκαμε όνειρα, ιδέες, και όμορφες στιγμές.
Τις ευχαριστούμε όλες και ιδιαιτέρως τη μαθήτρια Αντωνοπούλου Κωνσταντίνα που μας επέτρεψε να δημοσιοποιήσουμε το έργο της.

Οι καθηγήτριες: Τσιλιμάγκου Σοφία, ΠΕ87.09, ΠΕ23 και Σειρηνάκη Ελένη ΤΕ01.30.