Διδακτικές Επισκέψεις στην Έκθεση με έργα του Φώτη Κόντογλου

Δύο διδακτικές επισκέψεις πραγματοποιήθηκαν στην Έκθεση με έργα του Φώτη Κόντογλου, στη Δημοτική Πινακοθήκη Πατρών.

Η έκθεση είναι ενταγμένη στις δράσεις του Δήμου Πατρέων με το γενικό τίτλο “1922-2022 Πρόσφυγες”.

Οι επισκέψεις πραγματοποιήθηκαν ως εξής:

1η επίσκεψη – Τρίτη 24-01-2023: Οι μαθητές/τριες ειδικότητας Γραφικών Τεχνών του Τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών και ειδικότητας Βοηθού Βρεφονηπιοκόμων του Τομέα Υγείας-Πρόνοιας-Ευεξίας του 5ου Εσπερινού ΕΠΑΛ Πάτρας, επισκέφθηκαν την έκθεση στο πλαίσιο του Αναλυτικού Προγράμματος των μαθημάτων της Γ τάξης «Ιστορία Σύγχρονης Τέχνης» και «Στοιχεία Γενικής και Εξελικτικής Ψυχολογίας» αντίστοιχα.

Συνοδοί Εκπαιδευτικοί:
Παπαρροδοπούλου Φωτεινή ΠΕ89.01, Γραφικών Τεχνών
Βασιλοπούλου Παναγιώτα ΠΕ87.02, Νοσηλευτικής

Ευχαριστούμε θερμά την κυρία Βασιλική Στάμου για την ξενάγηση της έκθεσης.

2η επίσκεψη – Παρασκευή 27-01-2023: Οι μαθητές/τριες της Α΄ Τάξης, καθώς και της Β΄ Τάξης του Τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών και του Τομέα Υγείας-Πρόνοιας-Ευεξίας του 5ου Εσπερινού ΕΠΑΛ Πάτρας, επισκέφθηκαν την έκθεση στο πλαίσιο του Αναλυτικού Προγράμματος των μαθημάτων «Βασικές Αρχές Σύνθεσης», «Ιστορία της Τέχνης» και «Εργασιακό Περιβάλλον» αντίστοιχα.

Συνοδοί Εκπαιδευτικοί:
Σταμπουλή Ιωάννα ΠΕ81, Αρχιτεκτόνων
Βασιλοπούλου Παναγιώτα ΠΕ87.02, Νοσηλευτικής

Ξεναγός ήταν ο κ. Φερεντίνος, ο οποίος ήταν πολύ αναλυτικός και ενθουσίασε τόσο τους μαθητές, όσο και τις εκπαιδευτικούς.